Türk-İş Genel Sekreteri Kavlak: Artık TÜİK rakamlarıyla masaya oturmam

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, TÜİK tarafından açıklanan dataların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Sizin o sayılarınıza hiç kimse inanmıyor. Biz hiç inanmıyoruz. İşte 2023 mukavelesi geliyor. Ben artık TÜİK sayılarıyla masaya oturmam. O sayılarla pazarlık yapmam” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kentteki bir davet salonunda düzenlenen Türk Metal Bursa 1 No’lu Şubesinin 4. Olağan Genel Konseyi’nde yaptığı konuşmada, enflasyonun bilhassa sabit gelirlileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Kalabalığa seslenen Kavlak, her vakit emekçinin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini vurguladı. Emekçi sınıfının bedel ödeyen kesim olduğunu lisana getiren Kavlak, “İhracat rekorları kırarak, bütün zorluklara katlanarak, fedakarlığın en büyüğünü yaparak, hatta canımız değerine vefatına çalışarak, bu iktisat için, daha da değerlisi, bu ülke için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Fakat bedelli arkadaşlarım, biz ne yaparsak yapalım, bütün krizlerin, savaşların, darboğazların bedelini yeniden biz ödüyoruz” dedi.

Yapılan mukavelelerle sendika üyelerinin refah düzeyini artırdıklarını belirten Kavlak, “Biz, nedeni olmadığımız bir sorunun, mağduru olmak istemiyoruz. Lakin maalesef nedeni olmadığımız problemlerin daima mağduru oluyoruz. Halbuki biz, bütün bu krizlerin akabinde imzaladığımız mukavelelerde başarılı olduk. Yüzümüzün akıyla çıktık. Bilhassa de son yıllardaki küme toplu mukaveleleriyle tarih yazdık. 2017’de yüzyılın mukavelesini imzaladık. Kontrata otururken birinci 6 aylık enflasyon yüzde 3.2 idi. Biz yüzde 38.28 talep ettik. Pazarlık sonucu, birinci 6 ay için yüzde 24,63 aldık. Çıtayı o denli bir yere koyduk ki, o denli bir mukavele yaptık ki, dosta düşmana parmak ısırttık. Bize saldırmayı alışkanlık haline getirenler bile sus pus oldular. Tek söz edemediler” sözlerini kullandı.

“Sizin o sayılarınıza hiç kimse inanmıyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kavlak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“TÜİK’ten, büyüme sayılarından kelam ettim. TÜİK öteki sayılar da açıklıyor, biliyorsunuz. Mesela, enflasyon sayılarını açıklıyor ve işin değişik yanı, enflasyonu o denli bir harcama paketi üzerinden açıklıyor ki; bu paketin bizimle, yani çalışanlarla hiçbir ilgisi yok. Halbuki biz diyoruz ki; işçilerin zarurî harcamalarına bakın. Temel tüketim eserlerine, kiraya, ekmeğe, besine, okul masraflarına, ulaşıma bakın. Bakın da görün gerçek enflasyonu. Bakın da görün hayat pahalılığını. Bakın da görün insanların külfetlerini. Bunları görün. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Bizimle alay mı ediyorsunuz? Bu ülkede, iğneden ipliğe temel besin hususlarından güce, her şeyin fiyatı üçe hatta dörde katlanmışken, ocak ayından bu güne, yani neredeyse son bir yılda, doğalgaza yüzde 264, elektriğe yüzde 184, akaryakıta yüzde 312 artırım gelmişken. Başta ekmek olmak üzere tüm besin eserlerinin fiyatları artmışken, siz hangi enflasyondan kelam ediyorsunuz? Sizin o sayılarınıza hiç kimse inanmıyor. Biz hiç inanmıyoruz. Vallahi de inanmıyoruz, billahi de inanmıyoruz.”

“O sayılarla pazarlık yapmam”

Gelecek yıl yapılacak toplu iş mukavelesi görüşmelerine işaret eden Kavlak, “Buradan ilan ediyorum. İşte 2023 kontratı geliyor. Ben artık TÜİK sayılarıyla masaya oturmam. O sayılarla pazarlık yapmam” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir