Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Birleşmiş Milletler mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Ekim BM Günü ve BM Teşkilatı’nın kuruluşunun 77. yıl dönümü hasebiyle bildiri yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, barış ve güvenlik, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında BM bünyesinde devam eden çalışmalara en somut katkıları yapan ve öncü roller üstlenen ülkelerden birisi olduğunu belirtti.

Erdoğan, Türkiye’nin BM’nin barışı müdafaa operasyonlarına iştirak ettiğini, barış için Arabuluculuk ve Medeniyetler İttifakı üzere teşebbüslerin liderliğini yürüttüğünü, Gebze’de bulunan BM Teknoloji Bankası ve başka çalışmalarla BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma gündeminin hayata geçirilmesine takviye olduğunu anımsattı.

BM genel bütçesine en fazla katkı sağlayan birinci 20 ülkeden biri olmanın yanı sıra İstanbul’un bir BM merkezi haline getirilmesine yönelik çalışmalar çerçevesinde türlü BM kuruluş ve ajanslarının bölgesel merkezlerine de İstanbul’da mesken sahipliği yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dış siyasetimizin temel önceliklerinden biri olan insani diplomasi, ülkemizin BM çatısı altında da aktif rol oynadığı alanlar ortasında bulunuyor. Ulusal gelire oranla dünyada en fazla insani yardım yapan ülke olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Milletlerarası toplumun sorumlu bir mensubu olarak bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunmasına ve çatışmaların önüne geçilmesine yönelik gayretlere öncülük ediyoruz. BM Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres ile iş birliği içinde yürüttüğümüz ağır uğraşlar sonucunda Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasına liderlik ettik. İstanbul Muahedesi kapsamında bugüne kadar 8 milyon tonu aşkın tahıl ve gibisi eserin sevk edilmesini sağladık. Sevkiyatın kesintiye uğramadan sürdürülmesine yönelik diplomatik temaslarımıza ağır bir halde devam ediyoruz.”

Erdoğan, global barış ve huzuru tehdit eden İslam düşmanlığı ve kültürel ırkçılıkla çabada farkındalık oluşturmanın gayretinde olduklarını vurguladı.

15 Mart’ın BM Genel Kurulu tarafından Memleketler arası İslamofobi ile Çaba Günü ilan edilmesine de önderlik ederek bu istikamette değerli bir adım attıklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir