Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 2. İstanbul Eğitim Zirvesi’nde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan bildirisinde, salgın günlerinde eğitim sistemlerinde oluşan tahribata dikkat çekerek şunları söyledi:

”Eğitim zirvemizin ikincisi münasebetiyle sizleri Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kültürlerin medeniyetlerin ve kıtaların kavşak noktası, kentlerin incisi hoş İstanbul’umuza hepiniz güzel geldiniz. Doruğun hayırlara vesile olmasını diliyor, pahalı fikirleriyle doruğa katkı sunan tüm akademisyenlerimize, hocalarımıza ve uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye Maarif Vakfı idaresiyle birlikte tepenin icrasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum.

İnsanlık olarak son iki buçuk yıldır sıhhat kriziyle başlayan ardından iktisadın yanı sıra farklı boyutları gün yüzüne çıkan bir sınamayla karşı karşıyız. Velilerimiz öğretmenlerimiz ve eğitimin öbür paydaşlarının ortak kanaati, salgın günlerinin eğitim sisteminde önemli bir tahribata yol açtığıdır. Okuma alışkanlıklarından ders dinleme hünerlerine, ekran bağımlılığından ikili münasebetlere uzanan geniş bir yelpazede çocuklarımız daha evvel hiç alışkın olmadığı meselelerle gayret ediyor.”

“BUNUN İSMİNE DA TEKNOFEST JENERASYONU DİYORUZ”

Türkiye’yi kalkındıracak kuşaklar yetişmesinde eğitimin ehemmiyetini vurgulayan Erdoğan, ”Hangi kademede olursa olsun evlatlarımızın eğitim öğretim hayatlarını sağlıklı başarılı ve verimli bir biçimde sürdürmelerine kıymet veriyoruz. Bu anlayışla eğitim alt yapısının iyileştirilmesinden, öğretmen kadronuzun güçlendirilmesine, yeni metotların ortaya koyulmasından öğrenci yeteneklerinden geliştirilmesine kadar birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Maksadımız ülkemizi kalkındıracak, dünyada kelam sahibi olan, donanımlı, okuyan, araştıran, sorgulayan, katma bedel üreten, başarılı ahlaklı ve faziletli gençlere sahip olmaktır. Türkiye olarak bunun ismine da TEKNOFEST nesli diyoruz” dedi.

“DEVLETİMİZİN TÜM İMKANLARINI SEFERBER EDİYORUZ”

Maarif Vakfı’nın 6 farklı kıtada ülkemizin bayrağını dalgalandırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarına şöyle devam etti:

Geleceğimizi emanet edeceğimiz bu neslin yalnızca akademik bakımdan değil manevi açıdan da en mücehhez formunda yetişmesi için devletimizin tüm imkanlarını seferber ediyoruz. Ülkemizde bunları yaparken dost ve kardeşlerimizi asla ihmal etmiyor, eğitim alanındaki birikimimizi paylaşmaya hassasiyet gösteriyoruz. Maarif Vakfı’mız milletimizin pahalarını ve üniversal prensipleri sonlarımız dışında muvaffakiyetle temsil ederek bu noktada hayati bir rol üstleniyor. Dünyanın altı farklı kıtasında ülkemizin maarif bayrağını dalgalandıran güzel, başarılı, donanımlı öğrencilerin yetişmesi için içtenlikle efor harcayan vakfımızla iftihar ediyoruz.

İkinci İstanbul Eğitim Zirvesi’nin gerek vakfımızın çalışmalarının verimliliğinin artırılmasına, gerekse salgının eğitim sisteminde sebep olduğu ziyanların giderilmesin de manalı katkılar yapacağına inanıyorum. Bu fikirlerle tepenin başarılı geçmesini dikiyor sizleri bir defa daha hürmetle selamlıyorum, kalın sağlıcakla.

Türkiye Maarif Vakfı’nca düzenlenen dorukta, gelecek perspektifleriyle, eğitimde kuramsal yaklaşımlar ve uygulamalar tartışılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir