5 milyar dolarlık iş hacmi oluşuyor

Hem lokal hem de global ölçekte Türkiye’nin en yaygın ve geniş ağa sahip iş dünyası sivil toplum kuruluşlarından biri olduklarının altını çizen Asmalı, “Kapılarını bu yıl 19’uncu kere açan MÜSİAD EXPO, Türkiye’nin 2023 ihracat gayesini gerçekleştirme noktasında kıymetli bir misyon üstlenmiştir. Pandeminin akabinde, yenilikçi stratejik amaçlarla gerçekleştirdiğimiz, MÜSİAD EXPO 2022 ile Türkiye’nin ihracat ve üretim vizyonunu çok daha ileri bir düzeye taşımayı dilek etmekteyiz. Fuarımız, tüm bedelli iştirakçilerimize dijital dünyanın ayrıcalıkları ile yüz yüze bağlantının birleştiği, farklı bir fuarcılık vizyonu sunuyor” dedi.

Yerli ve milli

Yerli ve ulusal üretim gücünün dünyaya duyurulacağı, üretim-yatırım ve ihracat üçgeninde orijinal pazarlara açılacak ve dinamik iş birlikleri kuracakları global bir tertibe imza attıklarını kaydeden Asmalı, şöyle konuştu:

“MÜSİAD EXPO çerçevesinde gerçekleşecek iş birlikleri ve yatırım projeksiyonları ile yaklaşık 5 milyar dolarlık iş ilişkisine vesile olmayı hedefliyoruz. Türkiye, 2023 yılında 300 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede fuarımız, ulusal amaçların gerçekleştirilmesi noktasında, çok kıymetli bir misyona sahiptir. Salgının akabinde bu yıl; üretim, ihracat ve iş birliği stratejileri açısından, çok daha katma bedelli bir sürece imza attık. Bu fuar hazırlıkları için takımlarımız son derece titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Nitelikli alım heyetleriyle bir ortaya gelme noktasında, eser ve hizmet odaklı bir anlayışla yol aldık. Üyelerimizden gelen talepleri kıymetlendirerek, farklı eser ve hizmet kalemlerinde iş insanlarımızı, direkt muhatapları ile bu fuarda bir ortaya getireceğiz.”

124 ülkeden ziyaretçi

124 ülkeden ziyaretçilerle bir ortada olacaklarını kaydeden Asmalı, “Azerbaycan, Rusya, Çin, Katar, Suudi Arabistan, Endonezya ve Cezayir başta olmak üzere farklı coğrafyalardan 60’ın üzerindeki ülkeden gelen, alım heyetlerini ağırlayacağız. Bu kapsamda pek çok ülkeden teşebbüsçü, yatırımcı, endüstrici ve iş insanıyla bir ortaya gelerek hem üretim hem de dış ticaret sürecinde farklı iş birliklerinin kurulmasına vesile olacağız. 90 bin metrekarelik fuar alanında, 500’ün üzerindeki firma ile ve 100 binin üzerinde ziyaretçiye konut sahipliği yapmayı hedefliyoruz. 24 farklı bölümden iştirakçi ve ziyaretçilerimizle, global ve bölgesel ticarete taraf verecek bir vizyonla gerçekleştirdiğimiz MÜSİAD EXPO 2022 çerçevesinde yapılacak B2B görüşmelerin, olumlu sonuçlar doğuracağına inancımız tamdır” dedi.

IBF düzenleniyor

Asmalı, “Yurt dışı şubelerimizle birlikte, Kanada, Avrupa, ABD, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Rusya’dan 1000’in üzerinde iş insanı ve başka forum üyesi paydaş ülke temsilcilerinin sinerjisiyle düzenlenecek olan 26’ncı IBF Kongresi’nin etkileşim gücünü tüm dünyaya göstereceğiz” dedi.

TAM 217 ÜLKEYE İHRACAT YAPILDI

“217 ülkeye yaptığımız ihracatla, bayrağımızı dünyanın her yerinde dalgalandırmaktayız” diyen Asmalı, şöyle devam etti: “İhracatımızın yalnızca ölçü olarak değil, ünite paha itibariyle yükselmiş olması ise, yüksek katma kıymetli eserler ihraç etme amacımızda muvaffakiyete ulaştığımızın en değerli delilidir. Sıhhat kriziyle başlayıp Ukrayna’daki savaşla güvenlik krizine evrilen, beraberinde siyasi krizi ve global ekonomik krizi de tetikleyen bir süreçte, Türkiye’nin bu muvaffakiyetleri elde etmesi, hepimiz için gurur vericidir. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasında yer alması maksadına, hiç olmadığımız kadar yakınız. Yılın birinci yarısında ortalama yüzde 7,6 büyümeyi başaran Türkiye iktisadı, G20 ülkeleri içerisinde üçüncü sırada yer alarak müspet ayrışmayı da sürdürdü. MÜSİAD olarak Yeni İktisat Modeli’ne olan inancımızı yineliyoruz. Türkiye Modeli çok önemli avantajlar vaat etmektedir. Bu modelin yüzde 100 randımanla işlerlik kazanabilmesi için, finansman maliyetlerinin, bugün olduğu yerden çok daha makul düzeylere inmesi gerekmektedir. Kredinin maliyetlerinin ucuzlamasını MÜSİAD olarak biz daima savunduk, savunmaya da devam edeceğiz fakat son aylarda krediye erişimde önemli sıkıntılar yaşandığına dair üye iş adamlarımızdan şikayetler alıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir