TBMM heyeti Lahey’de

ANKARA (İGFA) – TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel’i, UAD’deki duruşmaları takip etmek ve temaslarda bulunmak üzere, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Kurulu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel ve Anayasa Kurul Üyesi ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan da eşlik etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Hollanda’nın idari başşehri Lahey’deki Barış Sarayı’nda faaliyetlerini yürüten Milletlerarası Adalet Divanında (UAD) İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki uygulamalarının türel sonuçlarının ele alındığı duruşmalarda Türkiye ismine sunum yaptı.

Dünya genelinde İslamofobi, antisemitizm ve aşırıcılık tehditlerinin arttığına değinen Yıldız, bunun dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran Yıldız, onlarca yıldır Filistinlilerin maruz kaldığı adaletsizlikler ve ikili standartlar devam ettiği takdirde reaksiyonların katlanarak artacağına işaret etti ve “İsrail, insan haklarını ve milletlerarası hukuku ihlal eden tüm aksiyonlardan sorumlu tutulmalı.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurasının, devletlerin, 1967 sonlarının dışında İsrail’in işgal ettiğini yerlerdeki varlığını tanımaması gerektiği halindeki kararlarına vurgu yapan Yıldız, kimi devletler dikkate almasa da bu kararın hala geçerliliğini koruduğunu kaydetti. Türkiye’nin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın statüsünün değiştirilmesine karşı çıktığını belirten Yıldız, “Türkiye tıpkı vakitte Müslümanların rahatça Harem-i Şerif’te ibadet yapmalarının engellenmesini de kınıyor. Bu engellemeler Kudüs’ün tarihi statüne alışılmamıştır.” diye konuştu.

Yıldız, Kudüs’ün ve kutsal yerlerin statüsünün korunmasının yalnızca orada yaşayan insanların barış ve huzuru için değil, birebir vakitte milyarlarca insanın hassasiyeti için de kıymetli olduğuna dikkati çekerek, İsrail’in Filistin’deki ihlallerinin yalnızca Kudüs’le hudutlu olmadığını, meskenlerin yıkıldığını, topraklara el konulduğunu ve Filistinlilerin insan haklarının ihlal edildiğinin görüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin, sivillere yönelik hücumları güçlü ve açık bir halde kınadığını lisana getiren Yıldız, Gazze’de çoğunluğu bayan ve çocuk olmak üzere 2,3 milyon kişinin elektrik, su, besin, ilaç yokluğunda ömür çabası verdiğini anımsattı.

“İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ FİİLERİ TOPLU CEZALANDIRMAYA DÖNDÜ”

Yıldız, Gazze’de yaklaşık 2 milyon Filistinlinin zorla yerinde edildiğini belirterek, “İsrail’in (Gazze’deki) fiileri, toplu cezalandırmaya döndü.” tabirini kullanırken, Türkiye’nin iki devletli tahlilin sağlanmasını önemsediğini vurguladı.

İsrail’in yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin Doğu Kudüs de dahil olmak üzere çok ağırlaştığına işaret eden Yıldız, “İşgal altındaki Filistin topraklarının bütünlüğünden bahsetmek artık son derece güç.” dedi.

Söz konusu durumun işgal altındaki toprakların demografik yapısını değiştirdiğini vurgulayan Yıldız, “Filistinlilerin meskenlerinin yıkılması ve zorla tahliyeler, İsrail güvenlik güçlerinin muhafazası altında devam ediyor. Ayrıyeten, Filistinlilere yönelik şiddet her geçen gün artıyor. İsrail-Filistin çatışmasının temel boyutlarından biri de kutsal yerlerin kutsallığına ve tarihi statüsüne riayet edilmemesiyle ilgilidir.” diye konuştu. Yıldız, “Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa Müslümanlar için en kutsal yerlerden, Müslüman mabedi olarak kutsallığı korunmalı.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir