Çıldır Gölü buz tuttu

Kasım ve aralık ayında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşayan Çıldır Gölü’nde geçen yıllara oranla kar yağışı da yok denecek kadar az gerçekleşti. Gölde bir hafta evvel ise hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesiyle kısmi donma başladı. Aralık ayının son günlerinde Kars’ın Arpaçay ve Ardahan’ın Çıldır ilçelerinde tesirli olan soğuklar sebebiyle gölün büyük bir kısmı dondu.

Gölün bir kısmı hudutları içinde kalan Arpaçay ilçesinde son beş günde en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında 7 ile 11 derece ortasında olurken, Çıldır ilçesinde havalar daha da soğuk oldu. Soğuk hava sonrası Çıldır Gölü’nün yüzeyi büsbütün buzla kaplandı. Göldeki buz kalınlığı 25 santime yaklaştı.

ATLI KIZAK SEFERLERİ BAŞLADI

Gölün Arpaçay ilçesinde kalan kısmında atlı kızak seferleri 2022’nin sonunda başladı. Buz kalınlığının atlı kızaklara uygun hale gelmesiyle Kurtuluş Kılıç, kızağıyla birinci konuklarını gezdirdi.

Denizli’den gelen Duygu-Hasan Çetin çiftini gölde gezdiren Kılıç, bu yıl döneminin 20 gün geç başladığını söyledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir